پایان نامه شوخ طبعی دانشجویان و تفاوت سبکهای شوخ طبعی پایان نامه شوخ طبعی دانشجویان و تفاوت سبکهای شوخ طبعی

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 102 KB

تعداد صفحات : 36

بازدیدها : 279

برچسبها : سبکهای شوخ طبعی پایان نامه شوخ طبعی

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

پایان نامه شوخ طبعی دانشجویان و تفاوت سبکهای شوخ طبعی

دانلود پایان نامه و پروژه تحقیقاتی بررسی شوخ طبعی در بین دانشجویان، تفاوت های دختران و پسران دانشجو در استفاده از سبک های شوخ طبعی و رابطه آن با عزت نفس

هدف از پایان نامه حاضر بررسی میزان شوخ طبعی در میان دانشجویان و تفاوتهای سبکهای شوخ طبعی بین دختران و پسران و نیز بررسی رابطه آن با عزت نفس می باشد. بخشهایی از متن این تحقیق در زیر آورده شده است.

سوال اصلی تحقیق این است دانشجویان از چه نوع سبک شوخ طبعی استفاده می کنند و آیا بین دختران و پسران از سبک های شوخ طبعی متفاوتی استفاده می شده است؟

برخی افراد برای مقابله با مشکلات و چالش های زندگی، از شوخ طبعی استفاده می کنند و به قول معروف زندگی را چندان سخت نمی گیرند. اگر می خواهید با این مهارت بیشتر آشنا شوید و احیانا آن را فراگیرید، با ما همراه شوید.

ارزش شوخ طبعی به عنوان مهارتی مقابله ای مدت های زیادی است که از سوی روان شناسان شناخته شده است. فروید، شوخ طبعی را به عنوان عالی ترین سازوکار دفاعی توصیف کرده است. از نظر فروید، شوخ طبعی هدیه ای نادر و گران بها است که به ما اجازه می دهد هنگام رویارویی با فشار روانی به خودمان بگوییم: دنیا این قدر ارزش ندارد که ما را ناراحت کند، به همین علت نباید مسایل سخت و دشوار را چندان جدی تصور کنیم.

افراد شوخ طبع هنگام رویارویی با تجارب استرس زا کمتر از دیگران، خلق منفی از خودشان نشان می دهند. شوخ طبعی روش موثری برای مقابله با هیجانات منفی مانند خشم، غم و افسردگی است. افرادی که طبع شوخ دارند، به احتمال بیشتر موضع فعالانه تری نسبت به هیجانات منفی خود می گیرند و تلاش می کنند بر آنها مسلط شوند و در عوض، افرادی که فاقد یک حس شوخ طبعی هستند، منفعل ترند و به هیجانات منفی خود اجازه می دهند که آنها را کنترل کند. اغلب افرادی که دارای حس شوخ طبعی هستند از بهداشت جسمانی مناسب تری برخوردارند. تحقیقات نشان داده اند شوخ طبعی با افزایش عملکرد دستگاه ایمنی بدن، موجب می شود تا افراد در زندگی روزانه کمتر تحت تاثیر شرایط استرس زا قرار گیرند. شوخ طبعی به ما کمک می کند به جای اینکه با ترس یا هراس به رویدادی استرس زا واکنش نشان دهیم، بتوانیم آن شرایط سخت را به راحتی پشت سر بگذاریم. همچنین شوخ طبعی زمانی را فراهم می کند که از مشکلات فاصله بگیریم و فرصتی برای نگریستن به راه حل های دیگر داشته باشیم. مزیت دیگر شوخ طبعی این است که در مواقعی که ما با نشاط هستیم، دیگران تمایل بیشتری دارند که در اطراف ما باشند و حمایت مان کنند. سالم ترین نوع شوخ طبعی این است که ملایم باشیم یعنی اینکه خودمان را زیاد جدی نگیریم. این نوع شوخ طبعی سالم را می توان با شکل ناسالم تر شوخ طبعی که آمیخته با طعنه و تمسخر است، مقایسه کرد.

شوخ طبعی

روانشناسی مثبت نگر، رشته تازه ای در روان شناسی است. موضوع اصلی روان شناسی مثبت نگری تحقیق کردن درباره تجربیات ذهنی مثبت، از جمله شوخ طبعی و خوش بینی است. این روان شناسی به دنبال آن است که به افراد کمک کند تا توانایی ها و شایستگی های خود را پرورش دهند. این روان شناسی به افراد گوشزد می کند که قوت ها به اندازه ضعف ها اهمیت دارند، انعطاف پذیری به اندازه آسیب پذیری اهمیت دارد، و پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی به اندازه درمان این اختلالات، مهم است. پرورش دادن توانمندی ها، دو نتیجه مرتبط به بار می آورد: 1- پرورش دادن رشد شخصی و ارتقای سلامتی، 2- پیشگیری از اینکه بیماری های رونی، در شخصیت ریشه دار شود.

روان شناسی مثبت نگر، به سلامت روانی افراد و کیفیت زندگی آنها نگاهی می اندازد و می پرسد: چه می توانست باشد؟

شوخی، فعالیتی جهان شمول و بطور کلی مثبت است که افراد متعلق به بافت های فرهنگی و اجتماعی مختلف در تمام جهان، آن را تجربه می کنند. این اصطلاح به کیفیتی از عمل، گفتار، و نوشتار اشاره دارد که باعث سرگرمی و تفریح می شود.

فهرست مطالب پایان نامه

مقدمه

بیان مسئله

ضرورت انجام پژوهش

بیان فرضیه

اهداف تحقیق

تعاریف نظری

تعاریف عملیاتی

شوخ طبعی

شوخ طبعی خود افزاینده

شوخ طبعی پیوند دهنده

شوخ طبعی پرخاشگرانه

شوخ طبعی خودکاهنده

نظریه های شوخ طبعی

استفاده موفقیت آمیز از شوخ طبعی ساختارمند

سبک های شوخ طبعی

آثار شوخ طبعی وخنده بر روی سلامتی

مقدمه

جامعه آماری

ابزار گرد آوری اطلاعات

پرسشنامه شوخ طبعی مارتین

روش اجراء و جمع آوری داده ها

روش تجزیه و تحلیل داده ها

بخش اول آمار توصیفی

بخش دوم : آمار استنباطی

بحث و نتیجه گیری

محدودیت های پژوهش

پیشنهادات

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید